niedziela, 31 marca 2013

Techniki drukowania

Chcąc przeanalizować współczesne techniki drukowania należy wprowadzić prosty podział na:
  • klasyczne, które podczas produkcji wykorzystują siłę nacisku (analogowe)
  • niekonwencjonalne, bez siły nacisku (cyfrowe)...
Wszystkie techniki klasycznego drukowania w procesie produkcji wykorzystują tak zwaną "formę drukarską". W najprostszy sposób można ją zdefiniować jako połączenie elementów drukujących i nie drukujących na jednej płaszczyźnie. Przenoszą one za pomocą farby drukarskiej wierne odwzorowanie grafiki zawartej na wspomnianej wyżej formie drukowej. Techniki klasyczne wykorzystujące wspomnianą formę drukową możemy podzielić na:
  • drukowanie wypukłe
  • drukowanie płaskie
  • drukowanie wklęsłe
  • sitodruk (druk szablonowy)



Drukowanie wypukłe - elementy drukujące na formie drukowej umieszczone są powyżej elementów nie drukujących. Farba podczas procesu nakładania zostaje tylko i wyłącznie osadzona na elementach wypukłych. Równoczesny kontakt formy drukarskiej z powierzchnią papieru pod wpływem siły nacisku skutkuje przeniesieniem farby na papier. Drukowanie wypukłe możemy podzielić na techniki fleksograficzne i typograficzne. Typografia wykorzystuje bardzo maziste farby drukarskie i twardą mało estetyczną formę drukarską. W czasach współczesnych znaczenie tej techniki znacznie zmalało swój renesans przeżywała w okresie lat 60-70 XX wieku. Fleksografia jest bardzo podobna do Typografi różnica polega na bardziej estetycznej formie drukarskiej, a używana farba drukarska mniej mazista. Fleksografia to technika wykorzystywana najczęściej do wykonywania nadruków na powierzchniach kartonowych.

Drukowanie płaskie - elementy drukujące i nie drukujące znajdują się na tym samym poziomie (jednej płaszczyźnie). Przenoszenie farby uzależnione jest od właściwości fizykochemicznych elementów drukujących i niedrukujących. Jest to obecnie najczęściej wykorzystywana technika w produkcji poligraficznej. Istnieje przede wszystkim w e wszystkich drukarniach offsetowych. Przenoszenie farby na papier odbywa się przez docisk matrycy drukarskiej do cylindra drukowego. Technologię druku offsetowego możemy podzielić na drukowanie z nawilżeniem lub bez nawilżenia. Przy technice z nawilżeniem specjalny roztwór naniesiony na matrycę drukarską zabezpiecza powierzchnie nie drukującą przed przyjmowaniem farby. Przy drukowaniu bez nawilżenia nanoszony jest na matrycę drukarską specjalny sylikonowy środek który podobnie do roztworu wodnego ma za zadanie zabezpieczenie powierzchni nie drukujących przed przyjmowaniem farby drukarskiej.

Drukowanie wklęsłe - elementy drukujące znajdują się poniżej elementów niedrukujących. Farba naniesiona na formę drukarską jest zgarniana z elementów nie drukujących. Farba jest przenoszona na powierzchnie papieru bezpośrednio pod wpływem docisku formy drukarskiej. Istnieją 3 podstawowe rodzaje druku wklęsłego: a) wklęsłodruk - dzięki niej możemy liczyć na uzyskanie bardzo wysokiej jakości druku elementów graficznych. Wklęsłodruk wykorzystywany jest do wysoko nakładowej produkcji. Spowodowane jest to wysokim kosztem wytwarzania formy drukowej. b) stalodruk - uzyskujemy druk jednolity z grawerowanych płyt stalowych. Jest to technika niezastąpiona przy produkcji papierów wartościowych, znaczków. Dzięki niej możemy uzyskać bardzo dobrą jakość druku delikatnych lini o różnej grubości. c) drukowanie tamponowe - jest to pośrednie drukowanie wklęsłe z formy. Dzięki elastycznemu tamponowi przenoszącemu farbę możliwe jest zadrukowywanie takich powierzchni jak na przykład: długopisy, zabawki.

Sitodruk - polega on na przeciskaniu farby specjalnymi raklami przez siatkę z oczkami (jest ona w tym przypadku formą drukową). W elementach niedrukujących oczka siatki są zakryte szablony tworzone są ręcznie lub za pomocą techniki fotochemicznej. Zaletą jest na pewno prostota maszyny, możliwość zadruku na różnych powierzchniach, nanoszenie grubszej powierzchni farby niż przy innych technikach. maszyny często swoją prostota potrafią zadziwić operatora. Praca często jest ręczna lub półautomatyczna. Tą technikę wykorzystujemy głównie przy druku małych nakładów na różnych powierzchniach.




Technika cyfrowa - do rozwoju tej techniki przyczynił się ogromny rozwój myśli technicznej w przemyśle informatycznym. Komputery stały się coraz tańsze oprogramowanie ogólno dostępne to pomogło w szybkim rozwoju tej właśnie techniki. Drukowanie cyfrowe polega obecnie na druku klasyczną drukarką z formą drukową jedną lub wielokątną. Drukowanie odbywa się bez konieczności stosowania siły docisku i standardowej formy drukarskiej. W chwili obecnej obserwujemy bardzo dynamiczny rozwój maszyn cyfrowych, a pierwsze ich modele pojawiły się na początku lat 90. Jednak jest to ciągle technologia niskonakładowa przez co w ogólnej produkcji poligraficznej wciąż zajmuje niewielką pozycję.

Konica Minolta - Bizhub

11 komentarzy:

  1. U nas w firmie https://www.maxsc.com.pl stosujemy wysokiej jakości druk cyfrowy. Jest to według nas najlepszy druk ze względu na możliwość osiągnięcia najwyższej rozdzielczości druku.

    OdpowiedzUsuń
  2. Technika drukowania jest bardzo ważnym elementem i należy wybrać tą odpowiednią do materiału na którym ma być nadruk. Jeżeli ja potrzebuję prezentować swoją reklamę drukowaną to chętnie jeszcze używam systemów reklamowych https://adlove.pl gdyż to właśnie przede wszystkim nim zawdzięczam bardzo profesjonalny sposób prezentacji.

    OdpowiedzUsuń
  3. Na dobrą sprawę technik druku jest na pewno jeszcze więcej, jednak ja się na nich za bardzo nie skupiam. Po prostu korzystam z usług drukarni online jeśli mam taką potrzebę. Nawet ostatnio jak czytałam w http://www.copymedia.pl/ulotki-reklamowe-kiedy-warto-je-wykorzystac-w-swoim-biznesie/ to muszę przyznać, że właśnie lubię drukować ulotki reklamowe mojej firmy.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  5. Znam bardzo dobrą drukarnię, która zajmuje się drukiem wielkoformatowym. Jeżeli mieszkacie w okolicach tego miasta to polecam wam skontaktować się z https://chroma.pl/pl Jest to bardzo dobra drukarnia, która jest czynna przez całą dobę.

    OdpowiedzUsuń
  6. Druk etykiet samoprzylepnych wykonuję w drukarni ATRIA https://atriapolska.pl/ :)
    Warto zamawiać takie etykiety, gdyż jest to duże ułatwienie.

    OdpowiedzUsuń
  7. Trzeba jeszcze dodać, ze całkiem ważną sprawą jest również to aby wiedzieć zdecydowanie jak najwięcej na temat związany ze znakowanie gadżetów reklamowych. Jeśli ktoś jest zainteresowany to na pewno w artykule https://mediadesign.pl/znakowanie-gadzetow-reklamowych bardzo fajnie ten temat został poruszony.

    OdpowiedzUsuń
  8. Warto pamiętać także o reklamie tradycyjnej. Każda firma powinna posiadać między innymi właśnie swoje wizytówki. Wydrukuje Wam je drukarnia Printika: https://printika.pl/ . Myślę, że to będzie dobry wybór.

    OdpowiedzUsuń
  9. Zamienniki tuszy do drukarek to praktyczna alternatywa dla oryginalnych produktów, oferująca wysoką jakość wydruków przy niższych kosztach. Kompatybilne z wieloma modelami drukarek różnych marek, zamienniki tuszy zapewniają żywe kolory i wyraźne teksty. Wybierając zamienniki, użytkownicy mogą znacznie obniżyć koszty eksploatacji swoich urządzeń, bez utraty jakości wydruków. To doskonałe rozwiązanie zarówno dla biur, jak i użytkowników domowych, poszukujących oszczędności.

    OdpowiedzUsuń